RSS
TwitterFacebookPinterestGoogle+
Haber GazetesiBiyografiHakan Fidan nereli ?

Hakan Fidan nereli ?

Son dönemde gündemi oldukça meşgul eden Hakan Fidan ismi ve geçmişi. 1986′dan 2001 yılına kadar Türk Silahlı Kuvvetleri’nde 15 yıl astsubay olarak görev aldı.

1986′dan 2001′e kadar Türk Silahlı Kuvvetleri’nde astsubay olarak görev aldı. Askerliği kendi isteğiyle bırakan Fidan, University of Maryland University College’den Yönetim ve Siyaset Bilimi alanından lisans dereceleri aldı. Bilkent Üniversitesi’nde “Dış Politikada İstihbaratın Yeri” isimli teziyle master yaptı. Aynı üniversitede 2006′da da “Bilgi Çağında Diplomasi: Antlaşmaların Doğrulanmasında Enformasyon Teknolojilerinin Kullanımı” başlıklı tez ile doktora yaptı.

Viyana’da Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nda, Cenevre’de Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Enstitüsü’nde ve Londra’da Verification Technologies Research Center’da akademik çalışmalarını sürdürdü. Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde akademisyenlik yaptı. Almanya’daki NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu Karargahı’nda da çalışan Fidan, 2001′den itibaren iki yıl Avustralya Türkiye Büyükelçiliği’nde Kıdemli Siyasi ve Ekonomik Danışman olarak görevi yaptı. 2003′te Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) Başkanlığına atandı.

14 Kasım 2007′de Başbakanlık müsteşar yardımcılığı görevine gelen Hakan Fidan, 2008 Kasım ayında Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine atandı. 8 Mart 2008′de de Uluslararası Ahmet Yesevi Üniversitesi mütevelli heyeti üyesi oldu ve bu görevinden Şubat 2011′de istifa etti.

17 Nisan 2009′da Millî İstihbarat Teşkilatı müsteşar yardımcılığına getirildi. Emre Taner’in görev süresinin dolmasının ardından, 25 Mayıs 2010 tarihinde MİT Müsteşarı görevine atandı.

Doğum yeri neresi ve aslen nereli ?

MİT Müsteşarı Hakan Fidan, 1968 yılında Ankara‘da doğdu. Ayrıca Hakan Fidan’ın çoğunluğu Van’ın Erciş ilçesindeki Seyitki sülalesinde akrabaları olduğu bilinmektedir.

Dışarıdan ikinci müsteşar

MİT Müsteşarlığı’na getirilmesine kesin gözüyle bakılan Fidan, bu göreve atanırsa büyükelçi iken MİT Müsteşarlığı’na getirilen Sönmez Köksal’dan sonra dışardan teşkilatın başına gelen ikinci isim olacak.

İlk sivil Sönmez Köksal’dı

MİT Müsteşarlığı’na kuruluşundan 1992 yılına kadar korfeneral rütbeli subaylar getiriliyordu. Son olarak korgeneral rütbesindeki Teoman Koman bu göreve getirilmişti. Bu gelenek, büyükelçi Sönmez Köksal’ın MİT Müsteşarı olmasıyla sona erdi.

MGK’da kesinleşecek

Görev süresi 27 Mayıs günü sona erecek olan MİT Müsteşarı Emre Taner’in yerine geçecek yeni isim 29 Nisan günü yapılacak MGK toplantısında kesinleşecek. MGK’da, Cumhurbaşkanı, Hükümet ve askeri kanadın yapacakları değerlendirmenin ardından MİT Müsteşarı kararı da kesinlik kazanacak.

Müsteşarların 68 yaşın sonuna kadar görev yapabilmelerini öngören yasaya göre görev süresi iki kez 6′şar ay uzatılan 68 yaşındaki Emre Taner, 15 Haziran 2005 tarihinden bu yana, MİT Müsteşarlığı görevinde bulunuyor.

43 yıldır teşkilatta görev yapan Taner’in yaş haddini doldurması nedeniyle yerine gelecek isim, 2937 sayılı MİT Kanunu’na göre atanacak. Atama MGK’da görüşüldükten sonra Başbakan’ın inhası ve Cumhurbaşkanının onayı ile yapılıyor.

TİKA’daki hizmetleri takdir topladı

Hakan Fidan, 1986-2001 yılları arasında astsubay rütbesiyle Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yaptı. Almanya’daki NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu Karargahı’nda yurt dışı görevinde bulunan HAKAN FİDAN, ordudan ayrıldıktan sonra Avustralya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde kıdemli siyasi ve ekonomik danışman olarak çalıştı. University of Maryland University College’den Yönetim ve Siyaset Bilimi üzerine lisans dereceleri alan HAKAN FİDAN, Bilkent Üniversitesi’nde uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisans ve doktora yaptı. HAKAN FİDAN‘ın master tezi, “Dış Politikada İstihbaratın Rolü”, doktora tezi ise, “Bilgi Çağında Diplomasi: Enformasyon Teknolojilerinin Uluslararası Antlaşmaların Doğrulanmasında Rolü” konusunda oldu. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (Viyana), Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Enstitüsü (Cenevre) ve Verification Technologies Research Center’da (Londra) akademik araştırmalarda bulundu. Hacettepe ve Bilkent üniversitelerinde dersler verdi.

2003-2007 yılları arasında, Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı yapan FİDAN, TİKA’nın yurtdışındaki faaliyetleri ile Türk dış politikasının etkin yürütülmesine katkı verdi. HAKAN FİDAN‘ın TİKA başkanlığı döneminde Türkiye, OECD nezdinde ‘donör’ (yardım veren ülke) sıfatını kazandı. HAKAN FİDAN‘ın, başında bulunduğu TİKA’nın yaptığı başarılı hizmetlerini anlattığı bir MGK toplantısında, asker üyelerin de takdirini kazandığı belirtiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yorum onaylama sistemi etkin; yorumunuzun yayınlanması biraz zaman alabilir.

Kategoriler

Yerel Haberler

HABER GAZETELERİ

Hakkımızda